Dziś mamy: środa 2024-04-24 , imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Warsztaty 2c na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK

24 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy 2CG wraz z nauczycielem matematyki  p. Eweliną Eggert wzięli udział w warsztatach organizowanych w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Warsztaty nt „Monte Carlo, czyli rozwiązywanie problemów metodą hazardową” odbyły się w Katedrze Teorii Prawdopodobieństwa i Analizy Sochastycznej UMK  na Wydziale Matematyki i Informatyki  w Toruniu.

Celem wyjścia była popularyzacja nauki, a warsztaty z Metody Monte Carlo umożliwiły poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego. Uczniowie poznali nowe nieanalityczne sposoby obliczania pól, dowiedzieli się bowiem, że istotną rolę w MC odgrywa losowanie.  Pokazane zostały zastosowania metody MC m.in.  przybliżenie liczby Pi (test Pi), obliczenie pola pod krzywą (całka nieoznaczona) oraz symulacje komputerowe.

Uczniowie chętnie angażowali się w rozwiązywanie zadań i przeprowadzanie doświadczeń :)