Dziś mamy: wtorek 2024-05-07 , imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliżsi. Obchody tego Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko”. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie jest oświetlona na niebiesko. W Polsce na niebiesko zaświecą się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, nasza społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 również przyłączyła  się do akcji
„Zaświeć się na niebiesko”.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z mówieniem, inaczej postrzegają świat, mają trudności z rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

By przybliżyć funkcjonowanie osób ze spektrum zaburzeń autystycznych zachęcamy do zapoznania się z materiałami poniżej:

Seria "One są wśród nas" - Dziecko z autyzmem i Zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu

Kampania społeczna. Obejrzyj i zrozum. Jedno pytanie, które zmieni Twoje myślenie.

Krótka animacja wyjaśniająca funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu - o autyzmie dla dzieci

Wypowiedzi osób autystycznych na temat swojego zaburzenia - "Autyzm. Chcemy być sobą"

Dokument Tacy Jak Wy - Autyzm

Świat widziany oczami dziecka ze spektrum Jesteśmy Asami